Bugun...ÇEKMEKÖY ‘’KADINA ŞİDDETE HAYIR’’ DEDİ

Tarih: 25-11-2021 18:54:01 + -


Çekmeköy’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık programı düzenlendi. Deva Partisi Çekmeköy İlçe Başkan yardımcısı ve Kadın Çalışmaları Başkanı Serpil Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen program’da “Kadına yönelik şiddeti esefle protesto ediyoruz" dedi.


ÇEKMEKÖY ‘’KADINA ŞİDDETE HAYIR’’ DEDİ

İŞ’teVİZYON GAZETESİ / ÇEKMEKÖY

Çekmeköy’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlenen farkındalık programı düzenlendi. DEVA Partisi Çekmeköy İlçe Başkan yardımcısı, Kadın Politikaları Başkanı Serpil Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen programa, Ceza Hukukçusu ve Aile Hukuku Avukatı, Av. Selin Kırhan konuşmacı olarak katıldı.

DEVA Partisi Çekmeköy ilçe Kadın Çalışmaları Başkanı Serpil Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen programa; sivil toplum kuruluşların ve siyasi partilerden destek geldi. Deva Partisi Ümraniye İlçe Başkanı Hasan Keleş, ilçe Başkan Yardımcısı Serkan Süslü, iş insanı Fahrettin Kacemer, Yerel Gazete imtiyaz sahibi gazeteci Kenan Baylan, Gazetemizin imtiyaz sahibi Muhterem Yüksel katıldı. Öte yandan, Türkiye Değişim Partisi’nden Kadınlar da bu kadın dayanışmasına destek olmak için katıldılar.

Kadına yönelik şiddeti esefle protesto ediyoruz, diyen Çekmeköy’lü kadınlar; Kadına vurmak erkeklik değil, kadını dövmek delikanlılık değil, kadını öldürmek yiğitlik değil, kadına şiddet ve kadın cinayeti acizliktir. ‘’Kadına şiddetin olmadığı bir Türkiye ve dünya diliyoruz’’ dediler.

 

‘’BİR ERKEĞİN KADINI DÖVMESİ, ERKEKLİK, DELİKANLILIK VE MERTLİK DEĞİLDİR’’

Çekmeköy’lü Kadınlar; “Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet toplumumuzda arttı. Şiddet olayı hem şehrimizin hem de toplumumuzun bir problemi.  Toplumsal bir sıkıntımız olan kadına yönelik şiddetin üzerinde durmalıyız. Hiçbi​r şey şiddetin mazereti olmaz. Kırmak, dökmek, yıkmak, vurmak bunlar ne erkeğe ne de kadına yakışan eylemlerdir. Özellikle bir erkeğin kadına vurması, onu dövmesi kabul edilebilir bir şey olmadığı gibi bu erkeklik, delikanlılık ve mertlik de değildir.”

“YÜREĞİMİZİ KARARTTI”

Kadına yönelik şiddetin ana sebepleri arasında alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile ekonomik sebeplerin yer aldığını söyleyen Çekmeköy’lü Kadınlar, şiddet olaylarından en çok da çocukların etkilendiğine dikkati çekerek şunları söyledi: “Şiddetin eğitimle ya da eğitimsizlikle de alakası yok. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un göbeğinde yüreğimizi kanatan ve karartan bir kadın cinayeti yaşandı. Gencecik bir kızımız İstanbul'da bir ruh hastası cani tarafından samuray kılıcıyla öldürüldü. Yüce Rabbim kimseye bir başkasını öldürme yetkisi vermemiştir. Bizim bunu sosyolog ve psikologlarımız eşliğinde anlatmamız lazım.

 

Kadına yönelik her şiddet aynı zamanda anneye yönelik şiddettir. Şiddet vakalarına fitne fesatla yaklaşmamalı zayıfın yanında olmalıyız. Bu anlamda arabulucu olma noktasında adımlar atmalıyız. Gerek kadına yönelik şiddetten gerekse aile içi şiddetten en çok etkilenen ise çocuklarımızdır.’’

 

Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, "Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir." Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve takvimlerimizden 25 Kasım'ı çıkarabilme ümidiyle…

 

Programı düzenleyen Serpil Erdoğan; ''25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü kapsamında; siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Çekmeköy kadınları olarak buluşma noktamız da Avukat Selin Kırhan’ın desteği, Klinik Psikolog Neslihan Demirci Yılmaz'ın sunumlarıyla kadınlarımızı bilgilendirdik’’ dedi.

 

25. KASIM DÜNYA KADINA ŞİDDETE HAYIR GÜNÜNÜN TARİHÇESİ: 

Yıllar önce yaşanan ve günümüzde ne yazık ki halen devam eden kadına yönelik şiddet ilk olarak, BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bugünün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra boğazlanıp dövülerek öldürüldüler.
Bu haber 141 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇEKMEKÖY Haberleri

YUKARI